streda 28. októbra 2015

Darovanie krvi

Ahojte!
V prvom rade sa veľmi ospravedlňujem, že som sa neozvala tak dlhú dobu, no zmohli ma povinnosti. Možno škola znie ako okukaná výhovorka, avšak snažím sa ju teraz vo štvrtok ročníku konečne brať vážne a poriadne sa jej venovať. Maturujem, ako som už určite mnohokrát spomínala, z dejepisu a občianskej výchovy a toto sú predmety, na ktoré sa treba pravidelne pripravovať. A občas nemám čas na nič iné. Aby toho nebolo málo, ku všetkým povinnostiam so školou sa pridali i všetky problémy ohľadom stužkovej, ktorá sa blíži závratný tempom. Je až desivé, že zostáva mesiac a už i ja si budem hrdo vykračovať po meste so zelenou stužkou. Sľubujem však, že sa pokúsim všetko toto zvládať zároveň i s ako-tak pravidelným prispievaním sem. Dosť však bolo rečí, poďme sa venovať dnešnej téme.

Netuším, či niekto z vás zažil darovanie krvi, alebo sa na to chystá. Ja som sa na tento dobrý skutok odhodlala práve dnes (vlastne to bolo vo štvrtok minulý týždeň, keď to spomenula kamarátka, whatever) a neľutujem to. Rozhodla som sa vám priblížiť celý proces a možno tak nahovoriť niekoho ďalšieho. Skutočne sa nie je čoho báť, navyše zachránite jeden ľudský život. Čo môže byť krajšie?
thefilmic-getsfit:

So I was booked in to donate blood today, got there and then wasn’t able to because my silly broken toe made me ineligible until it’s fully healed in 3 weeks  :,(
This is the third booking that I’ve not been able to give in the last 2 months, the first two I was sick and had to cancel. Now I’m booked in for next month when the toe will be healed I will give blood! Forth time lucky this year :D
In the mean time, for those of you who are eligible and have no personal or religious reasons to avoid donating I’d encourage you to have a think about it, it can mean a big difference to many peoples lives /soapbox 
(zdroj: tumblr.com) 
Pripomínam, že nie som odborníčka a preto tak vyzerá i moja terminológia. Zároveň upozorňujem, že časy vyšetrenia zodpovedajú dnešnému dňu v nemocnici, kde som bola ja.


Takže základné dve podmienky na darcovstvo krvi sú asi každému zrejmé: musíte byť zdravý a musíte mať viac ako 18 rokov. To druhé je však trochu otázne, keďže som počula i verziu, že sedemnásťroční môžu darovať krv s písomným súhlasom rodiča a jeho prítomnosťou pri prvom odbere. Odporúčam teda neisť na slepo a radšej sa o tejto možnosti poradiť s obvodným lekárom. Ďalšou, menej známou podmienkou je váha: darca nesmie mať menej ako 50 kíl.

Deň pred odberom určite nejedzte nič ťažké, takže na večeru žiadna klobása, saláma či slanina. Na raňajky už vôbec nejedzte tučné jedlá, mliečne výrobky už vôbec nie (takže žiadne syry, maslá, jogurty, mlieko). V to ráno sa môžete rozlúčiť i s rezňom, nátierkami a cibuľou či praženicou. Zvýši sa totižto podiel tukov v krvi a po spracovaní plazmy vznikne látka, ktorú laborant vyleje akurát tak do koša. Odporúčané je dať si chlebík s lekvárom či medom, ovocie, sušienky, čaj.
 
(zdroj: tumblr.com) 
!!! NECHOĎTE NALAČNO !!! Sestričky vám totižto zoberú 450 ml krvi a to hladné, unavené telo bez akejkoľvek výživy určite nezvládne. Nechcete tam predsa odpadnúť? U nás v Lučenci síce pred odberom každý dostal jednu Horalku a hrnček čaju, no telu to určite nestačí. Nikto vám síce nekáže ráno hodovať ako kráľ, no ľahké raňajky sú vítané. A určite pite. Kávu nie, alkohol už dupľom. Čaj áno, no voda je najlepším riešením. Pite od rána, nech máte dostatok tekutín. Po odbere krvi taktiež. Zároveň nie je dobré 24 hodín pred odberom vykonávať veľkú fyzickú aktivitu.

Ja sama som ráno začala dvoma jablkami a niekoľkými hrnčekmi čaju a vody, keďže som mala stiahnutý žalúdok. Nebudem vám klamať, mala som obavy z toho, ako to bude prebiehať, čo sa bude diať... (predbiehajúc udalosti hovorím, že som sa bála zbytočne). Čo je moja vlastná skúsenosť z dneskajška: zoberte si tam so sebou dobrého kamaráta či kamarátov. My sme sa zišli siedmi a keby nebolo ich, asi by som tesne pred finišom zdrhla preč. Takto sme tam stáli vo veľkej skupinke a vtipkovali, srandu sme si skutočne robili snáď zo všetkého. A pomohlo to :)
 huntswithwolfs:

I’d donate for him.
(zdroj: tumblr.com)
A ako to prebiehalo?

Ráno sme sa počkali pred vchodom nemocnice a hrdo nakráčali dovnútra, vedení tým najskúsenejším z nás, ktorý šiel na darovanie už po tretíkrát. Akonáhle sme prišli na oddelenie hematológie a transfuziológie, zastali sme si do radu. Ľudí bolo skutočne veľa.

(Fun fact: deň predtým sme sa na nemčine dohodli, že pôjdeme skôr, nech nebude veľa ľudí. Hahaha skoro nám to vyšlo.)

Akonáhle na nás prišla rada, po jednom sme šli do dverí číslo jedna, kde sme sa zapísali ako darcovia. Dostali sme dotazník, akési nálepky s číslami (s ktorými vy nerobíte nič, takže sa o ne ani nemusíte zaujímať) a bola nám odobratá vzorka krvi.

Keď som teda vyšla von z dverí, pridala som sa ku zvyšku kamarátov a šli sme do miestnosti pre darcov, v ktorej sme dostali už spomínané občerstvenie. Zakvačili sme si na vešiaky naše kabáty, posadali sme si ku stolíkom na pohodlné gauče a pustili sa do vyplňovania dotazníka – ukážku si môžete pozrieť TU (prvý odkaz). Je dôležité, aby ste na všetky otázky odpovedali úprimne. Ak im nerozumiete, určite sa pýtajte prítomného personálu.

Keď sme boli hotoví, vyšli sme zase von a postavili sa do radu na odmeranie tlaku u pani primárky. Tá si s nami prešla test a podľa odpovedí buď vylúčila z darcovstva (dočasne či trvale), alebo pustila ďalej a odmerala nám tlak (tralala mala som 120/80 :3).  V tomto štádiu sme sa rozlúčili s jedným z našej skupinky, ktorý nemohol ďalej pokračovať.

A po tomto prišla na rad tá najväčšia udalosť – samotné darovanie krvi. Poviem vám, počas celej tejto procedúry som čakala dobré tri hodinky (keďže bolo veľa ľudí, inak to trvá v závislosti od pracoviska možno i hodinku) a krv som darovala cca 7 minút.

Dovnútra volali sestričky podľa poradia (na to boli dobré tie čísla) a zároveň to uľahčili tým, ktorí tie čísla ani nevideli a volali po priezvisku.
(zdroj: tumblr.com)

Keď som vošla dnu, sestrička sa opýtala, na ktorú ruku to vyhovuje, keďže ležadlá/sedadlá a prístroje sú tomu prispôsobené (vlastne sa rovno opýtala, či mi vyhovuje pravá, ale ak by som odpovedala záporne, počkala by som si len pár ďalších minút na tú druhú). Pravá ruka mi vyhovovala, keďže tá ľavá ma po odbere vzorky trochu pobolievala.

Bola som poslaná umyť si lakťovú jamku mydlom a poriadne to usušiť a potom som si už sadla. Keďže mi pohľad na ihly a podobné veci v momente „zapichovania“ nevyhovuje a nesedí, radšej som odvrátila pohľad. Obávajúc sa bolesti som v ľavej ruke ako šialená zvierala mobil. A teraz prekvapenie: nebolelo to. Respektíve áno, pichlo to, no keďže tá ihla bola väčšia, pichnutie bolo najmenej. Celý čas som mala ruku na podložke a občas stláčala akúsi gumovú srandičku. Krv tiekla do sáčku a celý čas sa mechanicky pohybovala do oboch strán, laicky odhadujem, že to bolo preto, aby sa nezrazila.

Akonáhle bola dosiahnutá hranica 450 mililitrov, stroj zapípal a sestrička vedela čo robiť. Postupne prestrihla hadičku, naplnila tri skúmavky, zalepila mi ranu a nechala ma ešte pár okamihov ležať. Postupne som sa mohla posadiť až opustiť miestnosť.

Ešte sme prišli na skok opäť do miestnosti pre darcov, kde sme dostali fľašku vody, akýsi diár na rok 2016, stravný lístok v hodnote dvoch eur a ospravedlnenku do školy.

Po odbere človek môže byť unavený (čo sa stalo mne a takmer som na posledných dvoch hodinách v škole zaspala) alebo mu môže byť nevoľno. Nie je to však nič, čo sa nezlepší v priebehu pár hodín. Niet krajšieho pocitu než to, že som urobila dobrý skutok a „obyčajný polliter“ zo mňa zachráni ľudský život.

Ak trpíte alergiou, nemusíte sa báť, žeby vás nepustili k odberu. Ja sama ňou trpím a stačí ak na minimálne 3 dni vysadíte lieky a prídete v deň, keď nebudete mať príznaky alergie. Ak chcete vedieť ako dlho musíte čakať v prípade akejkoľvek choroby/užívania liekov, pozrite sa SEM a SEM. Ak stále máte nejaké otázky, obráťte sa na odborníkov TU (i v prípade, že odpoveď na vašu otázku neuvidíte na stránke, lekár/ka vám odpovie na email, nezabudnite si ho kontrolovať).
(Čo vidíte: ako vyzerá ihla v ruke a zároveň i moju krv. A spolužiačku v pozadí už po darovaní, ako si pritláča vatu na miesto vpichu)


S kým sa v marci uvidím na ďalšom darovaní? :)

7 komentárov:

 1. Taky budu maturovat z občanské výchovy, ale jako další předmět mám biologii. Teda já tě obdivuji, darovat krev to je fakt pěkné. Já bych to asi nezvládla. Ne že bych nesnesla pohled a krev, ale vidět tohle několik minut ve své ruce asi bych to nedala.
  http://lovelylady6.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Nezvyklý článok, no chválim :)) Darovanie krvi je veľkým skutkom a máš pravdu, ten pocit, že tvoja krv môže zachrániť život, no čo môže byť väčšou odmenou? Ja som darovanie krvi zažila dvakrát a to najmä z toho dôvodu, že som vyučená za zdravotníckeho asistenta a vtedy sme sa aspoň uliali zo školy :D Ale bola v tom aj dobrá myšlienka, nie len únik pred učením :)) Vtedy sme bola celá trieda...mám v pláne niekedy ešte ísť, no akosi si vždy nájdem niečo iné, no vďaka tvojmu článku som odhodlaná sa na to opäť dať. Už aj bolo na čase :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Já jsem chtěla jít taky darovat, ale nemůžu kvůli lékům, co dlouhodobě beru. :/ Skvělý článek ale. Doufám, že přimějě lidi jít darovat krev. :)
  Zvu tě k sobě na giveaway. :)
  KattyLife - GIVEAWAY

  OdpovedaťOdstrániť
 4. ja som krv darovala raz asi pred rokom a pol a bol to super pocit! vôbec mi potom nebolo zle ani nič podobné :) išla by som aj znovu, ale stále sa necítim akoby fit a hlavne teraz, keď sú také chorobné obdobia :D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Páni, tolik rad a tipů na jednom místě :) To se jen tak nevidí, za to tě chválím máš i můj velký obdiv za to, že jsi krev darovala :) Já bych také ráda darovala krev, ale u mně vždy děsně trvá dlouho než mi naskočí žilka a pak když už mi teda něco vezmou, tak je mi na omdlení, takže bych to asi nedala, ale obdivuji ty, co to dělají pro ostatní :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. bola som ešte pred 3 rokmi, bolo mi velmi zle :) nakoniec mi vzali len 400ml, lebo som mala tak hustu krv že to vôbec nešlo :D a ešte hodinu potom som tam sedela co mi bolo na odpadnutie, ale pocit skvelý :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Tak na darcovstvi krve se taky chystam tak uvidíme :) ten Ian mi akorat připomněl komicky TVD :D

  OdpovedaťOdstrániť

© daydreaming. 2012 | Blogger Template by Enny Law - Ngetik Dot Com - Nulis